Úvod Diagnóza a léčba

Diagnóza a léčba

Diagnóza a léčba zánětu slepého střeva

Včas nepoznaný a neléčený apendix může mít závažné komplikace, proto je nezbytně nutné při sebemenších příznacích vyhledat odbornou pomoc. U lékaře je velmi důležité popsat charakter a délku trvání obtíží. Poté provede lékař celkové vyšetření. Změří puls a teplotu. Všímá si bolestivého stažení břišních svalů. Prohmatáním a poklepem břicha vyšetřuje zvláštní příznaky a znamení, které zánět provází. K potvrzení nebo vyloučení podezření na zánět slepého střeva použije lékař i laboratorní a zobrazovací metody. V rozboru krve pátrá po zvýšení počtu bílých krvinek a dalších známkách zánětu.V nutných případech je nejčastěji užívanou zobrazovací metodou ultrazvuk nebo CT vyšetření.

K léčbě se vždy přistupuje s největší zodpovědností. Podezření na zánět slepého střeva vždy vyžaduje hospitalizaci. Apendicitidu stejně jako jiné náhlé příhody břišní léčí chirurg. Může se rozhodnout pro konzervativní nebo operační postup.

  • Konzervativní léčba. Pacient je hospitalizován na chirurgickém oddělení, kde musí dodržovat klid na lůžku a dietu. Na břicho se aplikují chladivé obklady, pokud potíže v krátké době neustoupí, přistoupí lékař k chirurgickému odstranění apendixu.
  • Chirurgická léčba. Pro riziko závažných komplikací se častěji přistupuje k chirurgickému zákroku. Zanícené slepé střevo může chirurg odstranit buď klasickým krátkým řezem nebo laparoskopicky. Operace probíhá v celkové anestézii (narkóze).U laparoskopické operace se do břicha zavádí malá kamera a tenké nástroje z malých vpichů. Pacient se pak probouzí z narkózy s  náplastí na pravém podbřišku, pod kterou se skrývá několikacentimetrová ranka. Při náročnější operaci můžete být rána vedena svisle pod pupkem nebo vedle pupku. Pokud již došlo k prasknutí apendixu, jsou do břicha zavedeny drény, zajišťující odtok hnisu a jiných tekutin. Ty se většinou do třetího dne po operaci odstraní. Ihned po chirurgickém zákroku člověk cítí naprostou úlevu. Pooperační průběh vyžaduje dietu s postupným přidáváním jídla do jídelníčku. Doporučuje se včasné vstávání z lůžka z důvodu prevence tromb embolické nemoci. Rána je často převazována a ošetřována tak, aby nedošlo k pooperačnímu zanícení.

Po zánětu se v břišní dutině mohou vytvořit srůsty. Ty v komplikovaných případech způsobují neprůchodnost střev nebo jsou příčinou ženské sterility.

Neléčený zánět může člověka ohrozit i na životě. Zánět se může rozšířit do okolí a postihnout sousední orgány. Apendix může prasknout. Vytvoří se absces. V případě rozšíření vzniká závažný zánět pobřišnice.


Diskuse (1 komentář)

Josef Hendl, (16. 01. 2019 00:57) Reagovat
Zdravím vás , někdy začátkem listopadu 2018 jsem v klidu v křesle zničehonic ucítíl hodně ostrou bolest v oblasti slepého střeva ,bylo to jak kudla do břicha 4 x za sebou .Od té doby s různejma pauzama v podstatě ale pořád slabě ,někdy mě jen jakoby poďubuje ,prostě pociťuji slabé pobolívání. Vnímám to tak, že si říkam vím že mám slepé střevo ,vím o něm.Byl jsem také na urol. vyšetření ultrzvukem v té době, kde jsem se zmínil vyšetřující lékařce o této bolesti ,prohlédla mne a řekla že tam nic nemám.Nevím co se tam tedy vlastně děje. Děkuji za info
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Slepé střevo.cz
Kontakty